Jdi na obsah Jdi na menu
 


Buddhistická filosofie má velkou budoucnost

buddha-65494_640.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualizace tohoto krátkého textu: 18. října 2021, 6:20 (sharp)

MOTTO:

"Existuje-li na světě nábožetsví, které dokáže reagovat na potřeby moderní vědy, pak je to buddhismus."

Albert Einstein

Ano, od návratu z Čínské lidové republiky (07/2014) se lehce věnuji buddhistické filosofii (POZOR JE TO SAMOZŘEJMĚ ROZDÍL OD BUDDHISTICKÉHO NÁBOŽENSTVÍ).

Dovolím si poznamenat, že se jedná o vynikající a krásnou ŽIVOTNÍ filosofii, pokud ji přimete za svou. Domnívám se osobně, že tato filosofie je lepší a užitečnější jak v Evropě, v USA a v Kanadě široce přijaté křesťanství. Je to ovšem jen můj osobní názor, který již způsobil v mojí rodině "výbuch emocí" a byl jsem odsunut do kouta "hanby". Za pravdu však trpěl již už Mistr Jan Hus, já si to vytrpím také ...

Pro pořádek jen uvádím, že jsem četl následující vynikající díla týkající se BUDDHISMU:

Jeho Svátost dalajláma: Cesta ke svobodě, první svazek učení tibetského buddhismu, PRAGMA, přečteno

Jeho Svátost dalajláma: Radost ze života a umírání v pokoji, PRAGMA, přečteno

Paul H. Koppler: Buddhody věčné zákony, cesta k vnitřní svobodě, Knižní klub 2013, přečteno

Jeho Svátost dalajláma: Probuzení mysli a osvícení srdce, záklaní učení tibetského buddhismu, PRAGMA, přečteno

Yongey Mingyur Rinpočhe: Radostná moudrost, Jak se naučit přijímat měny a nalézst svobodu, DgharmaGaia 2019, přečteno

Yongey Mingyur Rinpočhe: Radost ze života, Štěstí jako vědecká disciplína, DgharmaGaia 2017, přečteno

Jeho Svátost dalajláma získal za svoje působení Nobelovu cenu míru

Mám v úmyslu číst i další buddhistická díla:

- Trasformace mysli

- Jak šírit lásku otevřením srdce

- Cesta ke štěstí

- Síla soucitění pro mladé a dětem

- Jak vidět seba sama tak, jací doopravdy jsme

Naproti tomu jsem měl doma svého času knihu knih, čili BIBLI SVATOU (zapůjčeno od sestřenky Danušky z Opavy, Jaktaře).

Ačkoliv jsem ji četl více jak rok, dostal jsem se jen na stranu 75 ... a potom jsem Bibli svatou odložil a vrátil. O čem to asi vypovídá? Neumím knihu knih číst, kniha knih mě nezaujala, knize knih jsem nerozumněl ... jiná vysvětlení mě bohužel nenapadají.

Elektronická encyklopedie WIKIPEDIE o buddhismu píše (kopie textu):

Buddhismus (psáno i „budhismus“) je duchovně-filosofický systém, původem z indického subkontinentu, jehož základ vytvořil Siddhártha Gautama, běžně známý jako Buddha, což znamená "osvícený". Buddha žil a učil v severovýchodní Indii někdy mezi 6. a 4. stoletím př. n. l. Buddhisté jej respektují jako svého probuzeného či osvíceného učitele, který s nimi sdílel svůj vhled, jak pomoci cítícím bytostem zbavit se svého utrpení. Na rozdíl od hinduismu tak můžeme identifikovat jeho konkrétní počátek.

Ačkoliv buddhismus zůstává stále nejrozšířenější v Asii, jeho jednotlivé školy můžete dnes nalézt na celém světě. Odhady celosvětového počtu buddhistů se navzájem velmi liší podle toho, jak je pojem buddhista definován. Odhady se pohybují mezi 350 milióny až 1,5 miliardou lidí, kde dnes nejčastěji akceptovaným rozpětím je 350 - 550 miliónů.

V současné Indii buddhismus téměř vymizel, neboť se valná většina jeho vyznavačů navrátila k hinduismu, anebo konvertovala k islámu a křesťanství.

Buddhismus bývá označován jako ateistické náboženství, ačkoli se v buddhistických textech objevují "božstva" - bytosti, žijící ve vyšších dimenzích existence. Na rozdíl od teistických náboženství jsou však tato božstva považována za běžné smrtelné a nevědomé bytosti podobně jako lidé nebo zvířata, pouze je převyšují svými schopnostmi a dlouhověkostí.

Z období Buddhova života o něm neexistují žádné písemné zprávy, naše znalosti jeho učení vychází z tzv. pitak, které sice byly sepsány až po jeho smrti, nicméně se lze domnívat, že v nich je obsaženo učení velmi blízké původnímu učení Buddhy.

Konec kopie, konec "ukázky"

Vzpomínky na skvělou a okouzlující Čínu ... posílal jsem celkem 14 pohledů z Číny na Moravu, došly všechny a to přesně za 30 kalendářních dnů. Proč právě 14 lze snadno vysvětlit, ale raději až osobně ...

surprise A že jsem tam fakt byl, je tady vidět na několika fotkách, i když jich mám z Číny mraky  cheeky

  p1070311.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

p1070368.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

p1070387.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A nakonec fotka s Pepíkem z Ostravy, skvělý parťák, který mě naučil v Číně smlouvat

p1070457.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

yes V Číně jsem si jen kapku přičichnul k BUDDHISMU, nikoliv k náboženství, ale ke skvělé a výtečné a neskutečně humánní filosofii ... a po návratu čtu knihy o buddhismu smiley Osobně považuji FILOSOFII BUDDHISMU za úžasnou, báječnou a vynikající .... doporučuji všem lidem dobré vůle smiley a k zahození není ani to, že jsem se naučil celkem dobře za pouhých někoik dnů jíst hůlkami, což je opravdu prospěšné, protože s hůlkami se nedá s jídlem moc spěchat cheeky

.... a SUPER-BONUS nakonec

Jedna zajímavá, důležitá a potřebná citace:

Jeho svátost Dalajlama z knihy:

smiley Radost ze života a umíraní v pokoji, s podtitulem Základní učení tibetského buddhismu III, PRAGMA 1998, str. 100 smiley uvedounou knihu jsem dočetl v pondělí 26. prosince 2016 = jako již pátou knihu o tibetském buddhismu do Dalajlamy.

heart   heart   heart

".....Když začínáte každý nový den, měli byste vytvářet silnou motivaci a myslet si přitom: "Od nynějška, až dokud nezemřu, se budu snažit udělat to nejlepší, co mohu, abych byl užitečný, abych byl prospěšný jiným lidem. Přinejmenším jim nebudu škodit. Pokusím se tak jednat, dokud nezemřu, a je to přinejmenším to, co budu dělat dnes." Potom, než večer zavřete oči, měli byste zpětně přemýšlet, jak jste svůj den strávili. Shledáte-li, že vaše chování bylo užitečné a prospěšné, můžete se radovat a učinit další rozhodnutí, že tímto způsobem strávíte zbytek svého života. Shledáte-li, že jste se chovali negativně, že jste někoho tyranizovali nebo řekli někomu něco ošklivého či škodlivého, musíte to otevřeně uznat.  ...."