Jdi na obsah Jdi na menu
 


Noam Chomsky (U.S.A.)

Jak jsem divně a náhodně přišel ve městě Cambridge (UK) v roce 2016 na levicového intelektuála z USA se jménem Noam Chomský a jeho knihy. Pro neználky stručně doplňuji, že všeobecně dnes již známá zkratka "UK" ukrývá slova United Kingdom, čteno jako Spojené království ...

Nezbytný krátký úvod podle Wikipedie:

250px-noam_chomsky_portrait.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avram Noam Chomsky

(* 7. prosince 1928 Philadelphia) je americký filozof, kognitivní vědec, lingvista, logik, společenský kritik a aktivista židovského původu, tvůrce tzv. Chomského hierarchické klasifikace formálních jazyků, emeritní profesor lingvistiky na Massachusettském technologickém institutu (MIT), a také levicově orientovaný politický aktivista - anarchista,[1] známý svým kritickým vztahem ke globalizaci a jejím dopadům, k válečným konfliktům, k zahraniční politice USA, Izraele a dalších vlád. Podle Top global intellectuals of 2005 (internetového hlasování z roku 2005) a časopisů Prospect magazine a Foreign policy byl zvolen nejvlivnějším globálním intelektuálem

Od jeho kritiky války ve Vietnamu v 60. letech minulého století se stal ještě známějším – hlavně mezinárodně – díky své mediální kritice a politice. Obecně je považován za klíčovou intelektuální osobnost levého křídla politiky Spojených států. Je široce znám pro svou politickou aktivitu a kritiku zahraniční politiky USA a jiných vlád a také pro popsání modelu propagandy.

Tohle je jen pouhý krátký "výtah" z CV na Wikipedii (omlouvám se za ilegální zapůjčku z Wikipedie) plná verze CV Noam Chomský je tady (pěkné čtení):

https://cs.wikipedia.org/wiki/Noam_Chomsky

Světe div se, podrobnosti sděluji jen za zvláštní tendenční osobní úplatek (nejlépe v GBP), pan děkan fakulty mě vystal v roce 2016 na dvoutýdenní jazykový konverzační kurz pravé angličtiny a to přímo do nejlepšího centa, tedy do Londýna coby hlavního města Spojeného království (United Kingdom).

Paráda, co více si přát než studovat britskou angličtinu v Anglii ....

Twin English Centre in Greenwich ...

https://www.englishcentres.co.uk/london-centre

Náladu mi nezkazilo ani anglické počasí měsíce ledna 2016. Teplo nebylo, zima také ne. Dostal jsem slušné diety na 14 dnů (jinými slovy pytel peněz), už ani nevím kolik to bylo ? 45 Euro na den? 45 GBP na den?

Ubytování ve studentském hostelu (pozor ne hotelu) žádná sláva, ale teplá postel byla, teplá voda také, koupelna byla, záchod byl, kupodivu útulná kuchyňka byla docela velká a velmi dobře vybavená = zřejmě British standard ... Dalo se to. Jazyková škola se mi opravdu líbila, hlavně náš úplně černý učitel Andrew Forrestr. On byl již pravý Londýňan (odhadem věku cca 40-43 let), ale jeho rodiče ještě imigranti z Jamajky. Měl jsem s ním velké a smělé osobní plány ohledně mojí osobní angličtiny, které následně pměrně rychle splaskly, případně se postupně vytratily jako pára nad hrncem. Nicméně co s víkendem v UK? Postarala se o to naše jazyková agentura z Londýna, oni asi nejlépe ví, co a jak.

V sobotu malá skupinka zájemců vyrazila na jednodenní výlet do Oxfordu, paráda ... tady jsem pobýval na studijním stipendijním pobytu měsíc v červnu 1998, projít si známá místa, proč ne. A neděle zase jednodení výlet do Cambridge, i tady jsem byl v roce 1996 o letních prázdninách celý měsíc = studijní stipendijní pobyt.

A tady mě to plně a přímo zasáhlo, co? Ve výloze Cambridge University Press vidím přinejmenším 1/3 knih amerického autora se jménem Noam Chomsky. Prostě mi to nedalo a jméno jsem si pečlivě poznačil, abych po něm později doma na Moravě pátral a pátral.

smiley       smiley       smiley       smiley       smiley       smiley       smiley       smiley

Kdo hledá, ten najde ...

heart               heart               heart                heart               heart

A co jsem od Noama Chomského zatím četl?

a) "Západní terorismus" (napsáno 2014) ISBN 978-80-905309-5-9, celkem 170 stran,  

b) "Kdo vládne světu" (napsáno 2016) ISBN 978-80-246-3626-9, celkem 333 strany.

 Doplněk 01 (sobota 15. února 2020):

Ke knize "Kdo vládne světu?"

Vytanulo mi tak nějak samo na mysli vlastní vyjádření - pár dní zpátky - když jsem byl na str. 197:

"Zahraniční politika USA jsou nebezpečné šachy bez jasných a trvalých pravidel"

"Kdo vládne světu" upoutávka na zadní straně knihy:

Nejnovější kniha intelektuála, filosofa a aktivisty Noama Chomského přináší důkladnou kritickou analýzu současné mezinárodní situace. Autor zkoumá způsob, jakým Spojené státy - navzdory vzestupu Evropy a Asie - stále určují podmínky globálního diskurzu. Světová politická a finanční elita dnes vládne bez omezení demokratickými mechanismy. Vzhledem k tomu, že klimatická změna a šíření jaderných zbraní stále více ohrožují naše přežití, jsou kritické a nesmlouvavé hlasy, jako je hlas Noama Chomského, stále potřebnější. Tvrdě a jasně vyargumentovaná kniha je nepostradatelným průvodcem pro pochopení klíčových střetů a nebezpečí naší doby.