Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vánoce 2018 u Mrtvého moře (IL)

smiley Vánoce 2018 u Mrtvého moře smiley heart smiley

Jasné, stručné a objektivní objasnění mého trapného mlčení (když jsem údajně tak ukecaný) ve dnech 22. až 30. prosince 2018.

Ve dnech 22. až 29. prosince 2018 jsme strávili vánoce 2018 u Mrtvého moře. Protože to byl ryzý a zasloužilý odpočinek nejen pro mě osobně, ale i pro ostatní členy výzkumné expedice (Naďa, Terka, Stano) nebral jsem si s sebou notebook a vůbec jsem se nepídil po dosahu na email. Odpočinek byl velmi intenzívní, protože jsme bydleli v hotelu OASIS DEAD SEA, kde jsme měli společně "bed and breakfast" v skvělé kvalitě. Hotel má 4 hvězdičky s platností od 2. listopadu 2016 do 2. listopadu 2019. Jeden večer jsme si ovšem dokoupili také večeři. Ale koupání v Mrtvém moři (spíše řekněme ležení na hladině moře - nemůže se tady potopit ani mistr republiky či Evropy v plavání a jiných vodních sportech) bylo moc fajn a zdraví velmi prospěšné, údajně je v této slané vodě rozpuštěno až 21 různých minerálů. Nikdo sice nezná přesné složení této zázračné a léčivé živé vody, jedná se o přísně střežené státní tajemství, které je pod dohledem Izraelské tajné služby MOSAD. Léčivé účinky této velmi slané vody jsou známy již po mnoho staletí. A co vlastní pocity? Cítil jsem se jako tlustý dřevěný sud, protože jsem se dobře nesl na hladině jak Mrtvého moře, tak i v teplém bazénu hotelu, kde byla také voda z Mrtvého moře. Bohužel se mi nepodařilo změřit hustotu vody, kterou bych odhadoval na min. 1,3. V našem hotelu jsme také hojně využívali a užívali vnitřního vyhřívaného bazénu hotelu, tureckých lázní a místní vířivky (Jacuzzi). Další místa jako venkovní bazén a fitness jsme z časových důvodů vypustili z našeho nabitého a bohatého programu. Klientela hotelu byla značně rozmanitá a zastoupena hlavně z USA, UK, RF, Japonska a jiných známých vzdálených zemí. V En Bokek celkem nula, ale všude jinde byli vojáci a to včetně žen = vojandy a že jich bylo. Jak známo Izrael je jediná země na světě, kde je vojenská služba povinná i pro ženy. A mnoho jich bylo velmi pěkných a dokonce jim i uniforma slušela, samopaly v ruce nebo přes rameno jim slušely už podstatně méně. Jen tak pro zajímavost do autobusu En Bokek - Jeruzalém nastoupili dva mladí vojáci i se samopaly (s nasazenými zásobníky) a plnou polní ... to se u nás naštěstí nevidí ...

x - x - x - x - x - x - x - x - x - x - x - x - x - x - x - x

Již v září 2018 přišla naše mladší dcera Terka s nápadem udělat si vánoce 2018 u Mrtvého moře. Proč né? Pro mě to byl skvělý nápad, i když to bylo myšleno tak, aby se Naďě splnilo její dávné tajné přání. Letenky - zpátečky byly "za babku" pro oba Naďa a Ota. Zřejmě to bylo také tím, že Terka rychle objednala a zaplatila letenky už v září 2018. Nutno však přiznat, že to nebyl přímý let Praha - Tel Aviv, ale letěli jsme Praha-Istanbul a Istanbul-Tel Aviv (Turkish Airlines, ty mám opravdu rád).

Na cestu jsme se důkladně připravovali, všechny nože, kudly, dýky a tesáky jsme nechali doma, protože jsem se obávali "osobních bezpečnostních procedur na letišti v Tel Avivu". Dokonce jsem uvažoval, že se naučím, alespoň základních 100 frází v hebrejštině, což se ovšem nepovedlo. Některé chvilky i tak byly dost krušné ... jako třeba vypůjčení auta, cestování přes 2 hodiny z Tel Avivu do En Bokeku. Nicméně Terka vše bravůrně zvládla a také odřídila celou cestu osobním autem sama, včetně pouštního úseku za úděsné tmy. Já jsem byl coby "náhradní řidič" vybaven mezinárodním řidičským průkazem, který po nás nikdo nechtěl. Řídil jsem zapůjčené auto bez spojky jen druhý den a jen několik kilometrů (cca 30 km) za denního světla. Připravili jsme si sami několik pozoruhodných a významných poznávacích výletů a náročných tůr (pro představu: teplota vzduchu byla obvykle přes den na hodnotách 22 až 25 stupňů Celsiových). Kromě nedalekých lázní s lečivým bahnem, skoro celodenní procházky do okolí, přespání a toulkách po Tel Avivu to byl pak především výborný slunný jednodenní výlet do posvátného Jeruzaléma, ten vylíčím samostatně a trochu podrobně.

Jeruzalém 25. prosince 2018:

Mnozí vůbec neví, co je to za neskutečné město, kde se potkávají tři různá náboženství ... citace turistického průvodce přijde níže, viz Jan Dražan: IZRAEL, průvodce na cesty, ISBN 978-80-7445-176-8, Praha 2018,

str. 12:

"JERUZALÉM:

Tady se zrodilo křesťanství, zde byl ukřižován a povstal z mrtvých Ježíš. Unikátní místo posvátné pro Židy, křesťany i musliny. Starobylé magické město plné kostelů, měšit a synagog s půvábnými křivolakými uličkami. Lze tu obdivovat jednu památku vedle druhé a ke každé se váže zajímavá historie a příběhy ..."

str. 61:

"Jeruzalém a okolí

Až uvidíte v jeden den modlit se Židy u Zdi nářků, křesťany v Chrámu Božího hrobu a muslimy na Chrámové hoře, pochopíte, proč je Jeruzalém tak jedinečný. Město, které je pro judaismus a křesťanství první a pro islám třetí nejposvátnější."

A je to opravdu tak, jen jeden výlet do uvedeného města, kde se potkává tak rozdílně nábožensky založené obyvatelstvo: Židé (včetně těch ortogoxních), křesťani a muslinové ...

Mimochodem v Izraeli si píšou "Israel" a jsou zde na různých info-tabulích nápisy tak říkajíc troj-jazyčné (zásadně řazené v tomto pořadí):

- hebrejsky,

- arabsky,

- anglicky.

Často jsme ale slyšeli ruštinu a to i od hotelového personálu, jako jsou servírky, masérky, atd. a to nemluvím o prodavačkách v místních obchodech, zde se objevovaly také nápisy v ruštině.

Plejádu různých situačních a jiných fotek udělala Naďa a Terka, několik videí zhotovila Terka a já ...

smiley heart smiley heart smiley heart smiley heart smiley heart smiley heart smiley heart smiley heart smiley heart

En Bokek (Oasis Dead Sea Hotel) 28. prosince 2018 a Tel Aviv (Gordon Inn Hotel) 28. prosince 2018 a naposledy Brno (doma) 30. prosince 2018 heart

x - x - x - x - x - x - x - x - x - x - x - x - x - x - x - x

PS (4. ledna 2019):

A jeden nečekaný následek cesty do Izraele k Mrtvému moři se po návratu do Brna dostavil - což mě samotného překvapilo. Nakonec ovšem, navštívili jsme "svatou zemi".

Trvalo to více jak hodinu, kdy jsem doma hledal jednu knihu. Kdo hledá, najde. Ačkoliv je to kniha pro děti celkem s chutí ji nyní čtu. Ivan Olbracht: Biblické příběhy, ALBATROS, ISBN 80-00-00210-8, Praha 1970.

Jsem právě na straně 60 z celkových 118. Pěkné, zajímavé a poučné.

PS II (10. ledna 2019):

Pokročil jsem v těchto dnech ze strany 60 na stranu 106. Přitom ovšem čtu i jiné zajímavé knihy. Například jsem si přečetl celou knihu Z. Svěráka (mého literárního miláčka) Strážce hráze (90 stran) ... bohužel poprvé jsem byl jeho dílem zklamán, podrobnosti sdělím až osobně.

Mrtvé moře je 437 metrů pod úrovní moří, je to úžasné, je to neobvyklé, je to nejníže položené místo na Zemi.