Jdi na obsah Jdi na menu
 


Země, které jsem navštívil ...

Návštěvy cizích (jiných) zemí mě velmi zajímají a baví. Vždy je to dobrodružné, občas kapku nebezpečné (kdo se bojí nesmí do lesa) a často i dost fascinující, okouzlující a neskutečné. Kdo necestuje nic nevidí než česko-moravsko-slezský plácek, neslyší rady a doporučení v cizích zemích, neochutná neznámou stravu, dálky a různé pitíčko a nezažije cestovní zážitky a historky. Takový človíček ochuzuje sám  sebe, to mi prosím věřte.

Mojí osobní výhodou je skutečnost, že mé cestování je trojí, což se každému nepodaří.

Turistické expedice (za vlastní penízky) do cizích zemí jako "první divočina" do Chorvatska jen Naděnka a já, bez dětí, bez ubytování, bez cestovního plánu (chtěli jsme vidět a zažít jen Plitvice a Krku = což pochopitelně vyšlo) jen s penězi a kreditkou a letenkami Praha-Zagreb/Dubrovník-Zagreb-Praha. Cestovali jsme tehdy pěšky, vlakem, stopem, autobusem, lodí, letadlem, už chyběla ve výčku cestovních prostředků jen ponorka.

Kanada 2012 (25 dnů bez cestovky křížem krážem od Britské Kolumbie až po Ontario, včetně kouzelných a neskutečných Niagarských vodopádů) nebo jako Čína 2014 (10 dnů s Čedokem a cesta do Číny mě velmi pozitivně ovlivnila na celý další život ... začal jsem postupně nalézat krásu a moudrost budhismu coby životní filosofie, začal jsem potom meditovat a to čím dál tím více a lépe), nebo cesta na Borneo s manželkou Naděnkou (a během 18 dní, jsme si užili a to parádně celkem 9 letů = to já miluji), velká, krásná a podivuhodná rodinná skvělá dovolená v Chorvatsku (všech 11 členů nejužší rodiny, 10 dnů bez cestovky, soukromá vila Ana, letovisko Sevid, které leží nedaleko Splitu). Tady bych skromně dodal, že to byla dosud nejlepší dovolená mého života. Chorvatsko nemůže snad nikdy zklamat, ale hlavně všichni ti mojí miláčci kolem mě, a já s kytarou, a já pro "sladoled" (což je zmrzlina) pro vnučky a pro další zájemce, moře tak asi 250 metrů na jednu stranu a 250 metrů na druhou stranu.

Pak je tady tzv. konferenční turistika I, kdy mi výjezdy do cizích zemí platila vysoká škola jedna, druhá nebo třetí nebo odborný vědecko-výzkumný grant, to jest nečastější.

Případně opět konferenční turistika II, kdy mi výjezdy do cizích zemí platila hostující země nebo některá odborná agentura OSN, např. OPCW (konferenční cesta do Japonska 2008, OPCW = Oraganization for Prohibition of Chemical Weapons). Sponzorovaly mě někdy úplně nebo jen částečně tyto země: Česká republika, USA, Spojené království (nejčastěji a nejvíce), Rusko, Nizozemí, Finsko, Chorvatsko. Sponzoroval mě také pán plukovník (Col.) Richard M. Price (seznamili jsem se už v roce 1994 na výstavě IDET-1994 v Brně, štěstí, že už tehdy jsem mluvil slušně anglicky.

Země, které jsem už navštívil, od západu na východ:

USA, Kanada, Velká Británie (nejčastěji navštívená země, cca 20x, z toho 2x po 1 měsíci studijní sponzorovaná stáž na Universitě, Cambridge, Oxford, 1x jazykový kurz na 14 dnů v Londýně), Nizozemí, Francie, Německo, Švýcarsko, Itálie, Chorvatsko, Srbsko, Řecko, Kypr, Turecko, Rakousko, Maďarsko, Slovensko, Polsko, Finsko, Švédsko, Rusko, Izrael, Čína, Malajsie, Japonsko, což činí 23 zemí.

Země, které bych rád navštívil, až se nám situace uklidní:

Bulharsko, Španělsko, Maroko, Egypt, Thajsko, Norsko